Szukamy Polskiego Szekspira

Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Dramatopisarzy i Dramatopisarek „Szukamy Polskiego Szekspira”

Nasz Ośrodek jako pierwszy w Polsce zainteresował się sztukami teatralnymi, których autorami byli młodzi ludzie. Od 1984 r. staramy się co dwa lata organizować Ogólnopolski Konkurs Dla Młodych Dramatopisarzy i Dramatopisarek „Szukamy Polskiego Szekspira”. Jego laureaci i laureatki uczestniczą w warsztatach dramaturgicznych, często towarzyszących organizowanym przez ASSITEJ letnim obozom teatralnym. Wykładowcami są cenieni dramatopisarze i scenarzyści. Młodzi autorzy i autorki w praktyce uczą się jak pisać dla teatru. Wiele z nich miało również okazję uczestniczyć w Międzynarodowych Warsztatach Dramaturgicznych „Interplay”, wiele też miało szansę zobaczyć sceniczne realizacje fragmentów swych sztuk w wykonaniu Ogniska Teatralnego „U Machulskich” czy twórców profesjonalnych.

Koordynatorem Konkursu od 2016 r. jest Adam Biernacki.

Wielokrotnie do „Polskich Szekspirów” z inicjatywy Macieja Wojtyszki dołączali „Młodzi Tłumacze” czyli uczestnicy konkursu dla młodych tłumaczy literatury polskiej, wywodzących się ze środowisk polonijnych.

Zapraszamy do zapoznania się z masterclassami ze specjalistami z dziedziny dramaturgii: Marią Wojtyszko, Julią Holewińską i Davitem Gabunią, które przygotowaliśmy z okazji XVIII edycji Konkursu we współpracy z Teatrem Polskim w Bydgoszczy (2021 r.)

Materiał z XVI edycji Konkursu:

Jesienne warsztaty (2016)